Multifokálne šošovky

Vyriešia nepohodu spojenú so striedaním 2 okuliarov na diaľku a do blízka. Sprostredkujú ostré videnie na všetky vzdialenosti, zabezpečia vysoký vizuálny komfort pri pobyte vonku aj vo vnútri. Pokiaľ sa pohybujete hlavne vonku alebo v priestoroch veľkých hál, šoférujete a len príležitostne sa venujete čítaniu, administratíve a práci na počítači, potom sú „univerzálne“ celodenné multifokály pre vás ako stvorené.

Štandardné (konvenčné) multifokály na celodenné nosenie spoľahlivo poslúžia každému, kto stojí pred výberom svojich prvých multifokálov a jeho oči potrebujú na čítanie len o 0,50 až 2,00 dioptrie viac, než na diaľku. Veľmi dobré výsledky sú dosahované pri najnovších šošovkách AMPLITUDE (Hoya) dostupných v optikách už v cene od 130 € / pár (vrátane povrchových úprav). Pomer ceny a užívateľského komfortu tu jednoznačne hrá v prospech klienta. Pri bočných pohľadoch mimo užší progresívny koridor však treba akceptovať mierne skreslenie obrazu (obr. č. 1), ktorého vnímanie sa po krátkom návyku stráca.

Zdokonalené multifokály SUMMIT (Hoya) predstavujú vysoko uznávaný nadštandard v maloobchodnej cene od 200 € / pár (vrátane povrchových úprav). Vylepšenie spočíva v širšej zóne na čítanie a na strednú vzdialenosť, vyššej stabilite obrazu pri rýchlych zmenách pohľadu a celkovo vo väčšom pohodlí užívateľa (obr. č. 1). V roku 2010 patrili šošovky Summit k najpredávanejšiemu typu multifokálov značky Hoya. Ich vývoj sa však nezastavil a dnes sú dostupné aj v individualizovanom prevedení ako Summit Trueform. Zmenou výrobnej technológie sa spomenuté užívateľské výhody posunuli ešte bližšie k dokonalosti.

Individualizované multifokálne šošovky sú dielom novej tzv. Freeform technológie a prinášajú donedávna nepoznané užívateľské výhody. Kým technológia výroby predošlých 2 kategórií spočíva v opracovaní polotovarov zohľadňujúcich priemerné fyziognomické parametre populácie, dizajn individualizovaných šošoviek sa začína „rodiť“ až po zmeraní a zadaní osobných parametrov očí, tváre a rámu ich budúceho nositeľa.

Šošovky s individuálnym výbrusom progresie na prednej alebo zadnej strane majú miesto v ponuke mnohých výrobcov. Produktová rada HOYALUX iD však predstavuje jediné s integrovaným výbrusom na oboch plochách šošoviek, ktoré naviac zohľadňujú aj informácie o vašom životnom štýle a pravidelných aktivitách. Vďaka neuveriteľnej stabilite obrazu (aj pri rýchlych pohyboch oka), eliminácii bočného skreslenia a širokému zornému poľu nesporne splnia očakávania aj najnáročnejších užívateľov (obr. č. 3 a 4). Sú dostupné v 2 prevedeniach – LifeStyle a MyStyle – od 290 € do 600 € / pár v závislosti od stupňa individualizácie. Dosiahnuť svetovú kvalitu individualizovaných multifokálov v slovenských podmienkach a za prístupné ceny (od 250 € / pár) sa najnovšie darí aj slovenskému výrobcovi značky DANAE VISION®. Uvedeniu vlastných Freeform multifokálov predchádzali niekoľkoročné prípravy a rozsiahle investície.

Námaha priniesla želané „ovocie“, dostupné od júna v slovenských optikách pod názvom PANORAMAX.