Čo je presbyopia?

Čítate v poslednom čase lepšie po oddialení textu? Ťažšie zaostrujete pri pohľade na veci na vašom pracovnom stole, v aute či v dielni? Buďte pokojní, tento pocit zdieľate s väčšinou vašich rovesníkov po štyridsiatke, aj keď existujú výnimky potvrdzujúce pravidlo. S vekom klesá elasticita všetkých tkanív ľudského tela. Uvoľnenie očných svalov zhoršuje ich schopnosť zaostrovania na rôzne vzdialené predmety. Tento stav – odborne nazývaný presbyopia – postihuje každého a nedá sa mu úplne vyhnúť žiadnou známou prevenciou. Často sa v neskoršom veku vyskytuje v kombinácii s krátkozrakosťou (myopiou) alebo ďalekozrakosťou (hypermetropiou). Na zaostrenie na rôzne vzdialené predmety môžu tak vaše oči potrebovať rôzne silné dioptrie.

V minulom storočí by vám lekár predpísal okuliare na čítanie na približne 30–40cm vzdialenosť a podľa potreby druhé na diaľku s návrhom ich striedania podľa typu činnosti. Prípadne by odporučil tzv. bifokálne sklá s viditeľným predelom s vrchnou časťou na diaľku a spodnou na čítanie. Toto riešenie dnes napriek cenovej dostupnosti vyhovuje len niektorým.

Väčšina ľudí v produktívnom veku totiž potrebuje rýchlo vnímať všetky vizuálne informácie, a teda vidieť ostro na rôzne vzdialené predmety – od klávesnice počítača, cez monitor, palubnú dosku vozidla, diskutujúceho klienta, informačnú tabuľu, až po výhľad na hory.

Účinným riešením je voľba multifokálnych šošoviek (nazývaných tiež progresívne), v ktorých sa postupne zhora nadol plynule mení dioptria. Zároveň sa tým stráca rušivý skok obrazu známy pri bifokáloch. Výber vhodného typu multifokálov závisí od správnej identifikácie vašich potrieb.

 

Comments are closed.