Danae Vision

Májové slnko hreje čoraz častejšie. Prináša tak dobrú náladu a optimizmus, že si až pri večernom pretieraní unavených očí uvedomíte potrebu ich ochrany. A to je len začiatok hazardnej hry vašich očí a hrejivého slnka. Následky jarnej turistiky bez kvalitných slnečných okuliarov vás môžu nemilo prekvapiť v podobe zápalu rohoviek a spojiviek.

Aj na zimný víkend strávený na horách môžu vaše oči dlhšie „spomínať“. Sneh totiž odráža 60–80 % priameho slnečného žiarenia a môže vyvolať až tzv. snežnú slepotu. Takmer rovnako nebezpečné sú slnečné lúče odrazené od vodnej hladiny. Z dlhodobého hľadiska môže nahromadené UV žiarenie v šošovke viesť k jej postupnému zakaľovaniu. Pri nadmernom opakovanom vystavovaní nechránených očí slnku hrozí dokonca ochorenie centrálnej časti sietnice, kedy oko po rokoch postupne stráca schopnosť čítať a rozlišovať drobné detaily.

Po prečítaní úvodných riadkov si s najväčšou pravdepodobnosťou spravíte „inventúru“ svojich slnečných okuliarov. Pokúsite sa na ne pred odchodom z domu nezabúdať a možno si ich nasadíte aj viackrát za deň. Menej komfortné je toto riešenie pre tých, ktorí nazerajú na svet cez „dioptrie“ a nevyhnú sa opakovanému striedaniu čírych okuliarov so slnečnými. Okrem nákladnejšej prvotnej investície sú s tým spojené aj starosti s ich prenášaním.

V treťom dieli seriálu „Pre Vaše oči“ vám predstavíme samozafarbujúce (odborne nazývané fotochromatické) šošovky, ktoré diskomfort striedania okuliarov eliminujú, poskytujú stálu UV ochranu a prinášajú vyrovnanú zrakovú pohodu pri akejkoľvek intenzite denného svetla. Venovať sa tiež budeme polarizačným šošovkám.

Samozafarbujúce sa okuliarové šošovky

Predstavujú univerzálne riešenie, pri ktorom si bez striedania okuliarov chránite zrak pred slnkom po celý rok. Výhoda je v ich automatickom tmavnutí po vystavení priamemu slnečnému žiareniu až na úroveň slnečných okuliarov*. Po prechode do tieňa alebo interiéru opäť vyblednú. Podstatou tmavnutia je aktivácia špeciálnych zložiek v materiáli na ich povrchu UV žiarením. Tie menia farbu z čírej na rôzne stupne hnedej alebo šedej a pri znížení intenzity slnka opätovne blednú. Vďaka neustálemu vývoju optických materiálov je dnes stmavnutie otázkou sekúnd. Proces návratu k čírym okuliarom sa počíta v minútach. Zdanlivo vyššia cena šošoviek môže viesť k prekvapivému ušetreniu, nakoľko nebudete nútení zadovážiť si ďalší pár slnečných dioptrických okuliarov.

Transitions®

Značka Transitions® predstavuje najznámejšiu technológiu výroby fotochromatických šošoviek. Tenká fólia s UV aktivovateľnými pigmentami je nalepená patentovo chráneným spôsobom na prednú plochu čírych plastových šošoviek a okamžite po dopade slnečných lúčov začína tmavnúť. Súčasná šiesta generácia šošoviek Transitions® dosahuje po 1 minúte tmavosť slnečných okuliarov* hnedej alebo šedej farby. V tieni, resp. v interiéri šošovky postupne blednú – do 10 minút už na polovicu maximálnej tmavosti. Po úplnej deaktivácii pigmentov ostávajú číre.

Suntech Intense®
– najnovší a najpokrokovejší produkt japonského výrobcu HOYA v segmente „fotochrómov“ je už vlastne treťou generáciou šošoviek Suntech. Vrstva s farbivami reagujúcimi na UV žiarenie je laicky povedané „naliata“ na povrch plastových šošoviek a následne počas ich rotácie vplyvom odstredivej sily rovnomerne nanesená na celú plochu. Ďalšie chemické procedúry a povrchové úpravy dodávajú šošovkám výnimočnú odolnosť voči poškriabaniu a uľahčujú čistenie. Komfortné šošovky Suntech Intense® sú v interiéri nerozoznateľné od čírych. Na slnko reagujú intenzívnym stmavnutím už za 30 sekúnd, do 1 minúty sú na úrovni slnečných okuliarov*. V interiéri vyblednú veľmi rýchlo. Po 2–3 minútach na polovicu predošlej tmavosti a po 5–7 minútach prestáva byť ich sfarbenie akokoľvek rušivým.

* Platí pri teplote 23°C, pri nižších teplotách sa reakcia zrýchľuje, pri vyšších spomaľuje.

Polarizačné okuliarové šošovky

Svetlo sa v priestore šíri vo vlnách, ktoré kmitajú všetkými smermi. Pokiaľ sa odrazí od lesklej plochy (sklo, sneh, vodná hladina, mokrá alebo zasnežená vozovka…), stane sa polarizovaným. Priaznivé vertikálne polarizované svetlo umožňuje vidieť kontrastne a farebne, zatiaľ čo horizontálne vytvára nepríjemné oslnenie a optické šumy. V porovnaní s bežnými slnečnými okuliarmi prepúšťajú okuliare s polarizačným filtrom len výhodné vertikálne vlnenie a nežiaduce horizontálne pohlcujú. S troškou fantázie sa dá funkcia polarizačného filtra v šošovkách prirovnať k mierne naklopeným vodorovným okenným žalúziám. V kombinácii s kvalitným UV filtrom a stálym tmavým zafarbením zabezpečujú účinnú ochranu zraku proti slnečnému žiareniu, vysokú ostrosť videnia, citeľnú úľavu pre oči a vynikajúce vnímanie farieb. Všetky tieto výhody oceníte v každodennom živote – pri športe, šoférovaní, rybárčení či inej relaxácii, kde by vás odlesky vodorovných plôch inak rušili. V optikách sú dostupné okuliare s polarizačným filtrom zataveným buď do plastovej fólie o hrúbke 0,7 mm alebo do pevnejších, stabilnejších a opticky vhodnejších plastových okuliarových šošoviek s minimálnou hrúbkou 1,2 mm.

Pri výbere vhodných fotochromatických alebo polarizačných šošoviek vám ochotne poradí váš optik. Doprajte si kvalitu, vaše oči si to zaslúžia

Autor: Mgr. Diana Procházková