Danae Vision

Tohtoročný spoločensko vzdelávací víkend firmy DANAE, slovenského distribútora okuliarových šošoviek značiek HOYA a DANAE VISION, sa konal netradične skoro. Takmer 150 účastníkov zo Slovenska obsadilo v prvý jarný víkend už tradičný kongresový hotel Tenis vo Zvolene, aby sa venovalo získavaniu nových informácií a zdieľaniu skúseností. O kvalite podujatia svedčí aj výrazný nárast účastníkov oproti minulému roku a príjemná atmosféra. Oboje si s potešením všimol aj hlavný prednášajúci fínsky lektor Petri Escola z HOYA EU – minuloročne úsmevne vyhlásený za „najväčší pútač“ akcie.

Veľký časový priestor bol venovaný dominujúcej novinke – videocentrácii prostredníctvom špeciálne upraveného zariadenia na iPad s názvom visuReal® Portable. A ešte väčší multifokálom neustále bohatým na inovácie.

Nechýbali ani prednášky zamerané na optometriu.

Prvá prezentácia Petriho Escolu naladila na multifokály. Bola exkurzom do ich histórie s pozastavením sa pri niekoľkých technologických medzníkoch, ktoré sa na ich evolúcii najviac podieľali. Názov „Prečo nové znamená vždy lepšie“ bol v spojení s novými freeform multifokálmi značky HOYA viac než príznačný.

Na freeform vlne sa nieslo aj „Predstavenie noviniek značky DANAE VISION“ v podaní Ondreja Procházku, riaditeľa firmy. Niekoľko tisíc párov multifokálov PanoraMAX predaných od minulého leta a ich adaptačná úspešnosť na úrovni 99,4 % svedčia o skvele zvládnutej technológii, šťastnej voľbe dizajnu, účinnosti 3D – Eye kalkulácie, precíznej výstupnej kontrole, … ale najmä o dôvere a ceste k prosperite u tých optík, ktoré s multifokálmi začali na plno. Zaradenie ďalších produktov do freeform programu žilinského laboratória preto nikoho neprekvapilo. Nový interiérový multifokál OfficeMAX a personalizovaná jednoohnisková šošovka FocusMAX budú dostupné už od mája 2012.

Druhému prednáškovému bloku HOYA FACULTY víkendu kraľovala už zmienená téma „Nová éra videocentrácie a videoprezentácie“. V centre pozornosti bol visuReal® Portable, ktorý premení každý iPad na ultraľahké, prenosné a veľmi presné videocentrovacie zariadenie. Celé „kúzlo“ spočíva v jednoducho pripojiteľnom kamerovom nástavci na iPad s optikou zabezpečujúcou 400% zväčšenie. Kamera spoľahlivo nafotí parametre klienta, softvérová aplikácia ich odošle cez internet do programu na vzdialenom počítači. Požadované centrovacie hodnoty (PD, centrovacia výška, inklinácia, vertex, uhol sklonu tváre, rotácia hlavy, šírka očí a box parametre) sa zobrazia v priebehu pár sekúnd.

Reálny prínos visuReal® Portable do každodennej praxe očného optika ďalej priblížil Petri Escola. Spolu so simulačnou aplikáciou Hoya Vision Consultant a intranetom Hoya Net nesporne umožní zvýšenie kvality služieb ponúkaných optikami ako aj úrovne komfortu pri ich práci.

„Nový centrovací systém visuReal® Portable som ako fanúšik všetkých noviniek a moderných technológií uvítal s nadšením. Je elegantný, intuitívne sa ovláda a hlavne funguje aj pri zhoršených svetelných podmienkach. V kombinácii s Hoya Vision Consultant mi umožní presvedčivo ukázať klientom rozdiel medzi šošovkami, ktorých výhody vďaka kamere a simulačnému programu doslova ožijú. Zadaním typu šošovky, korekcie a adície dám klientovi cez obrazovku sledovať jednotlivé periférne skreslenia na skutočnom pozadí. Umožňuje tiež „zmrazenie“ pohľadu pre opätovné porovnanie. Ideálne zariadenie na prezentáciu značkových šošoviek.“ Róbert Valent, optik – Nitra.

Podvečerným seminárom na tému „Základy úspešného monokulárneho vyšetrenia“ uzatvoril prvý vzdelávací deň Michal Krasňanský.

HOYA FACULTY víkend / reportáž

z workshopov a konferencií

[nggallery id=1]


Predstava sobotného večera bola u mnohých hostí plná otáznikov. Program avizoval pozvanie na Zvolenský zámok na „pravú cigánsku svadbu“. Uvítací pohárik zmazal pochybnosti aj prvotné predsudky. O správnu atmosféru sa postaral 30 – členný rómsky súbor občianskeho združenia Quo Vadis. Večer bol spätý s chutným jedlom, vínom, domácou pálenkou a skvelou náladou. Vynikajúca hudba, spev a tanec boli tým pravým korením na zábavu.

Cigánska svadba

[nggallery id=2]


Nedeľné ráno odštartovala prezentácia „Mantra úspešnej adaptácie na multifokály“. Sála bola napriek „posvadobnej“ a o hodinu kratšej noci takmer plná, pozornosť a interaktivita auditória oscilovali na najvyšších úrovniach. Niet divu. Ľahkosť, s akou skúsený optometrista Petri Escola podával optikom takpovediac „rady nad zlato“, otvárala oči aj myseľ mnohých, ktorí si nie vždy vedeli poradiť s neadaptabilným zákazníkom.

 

Počas záverečného prednáškového bloku pútal pozornosť poslucháčov český odborník Pavel Kříž. V rámci tém „Správny prenos prizmatických hodnôt do optickej pomôcky“ a „Anizometropia z pohľadu očného optika a optometristu“ pripomenul pozabudnuté pravidlá, upozornil na časté chyby pri aplikácii prizmatických šošoviek a poukázal na optimalizácie, ktoré uľahčujú návyk na anizometropickú korekciu.

 

Tohtoročná účasť a spontánne pozitívne ohlasy účastníkov na prednášky aj na nezabudnuteľný večer sú pre nás záväzkom, výzvou a zároveň motiváciou pri príprave ďalších ročníkov HOYA FACULTY víkendu.

Autor: Mgr. Diana Procházková