Danae Vision

Váš úspech v práci a v podnikaní nepochybne závisí od schopností a nasadenia. Na ich plné prejavenie sa je potrebná psychická pohoda a dobré zdravie. Veľkým podielom k tomu tiež prispieva ZRAKOVÁ POHODA, či už pre lepšie sústredenie sa alebo pre zníženie každodennej únavy očí.

Veríme, že séria informatívnych článkov v roku 2011 venovaná VAŠIM OČIAM vás prevedie zákutiami odboru očná optika, umožní zorientovať sa v užívateľských výhodách dostupných okuliarových šošoviek (skiel) a uľahčí neskoršie rozhodovanie pri ich výbere. Oblasti kontaktných šošoviek, ktoré vám pri slove „šošovka“ napadnú možno ako prvé, sa zatiaľ venovať nebudeme.

Dnešná téma sa zdanlivo netýka vášho zraku, ale kedysi vtipne nazývaného „syndrómu krátkych rúk“. Čítate v poslednom čase lepšie po oddialení textu? Ťažšie zaostrujete pri pohľade na veci na vašom pracovnom stole, v aute či dielni? Buďte pokojní, tento pocit zdieľate s väčšinou vašich rovesníkov po štyridsiatke, aj keď existujú výnimky potvrdzujúce pravidlo. S vekom klesá elasticita všetkých tkanív ľudského tela. Uvoľnenie očných svalov zhoršuje ich schopnosť zaostrovania na rôzne vzdialené predmety. Tento stav – odborne nazývaný presbyopia – postihuje každého a nedá sa mu úplne vyhnúť žiadnou známou prevenciou. Často sa v neskoršom veku vyskytuje v kombinácii s krátkozrakosťou (myopiou) alebo ďalekozrakosťou (hypermetropiou). Na zaostrenie na rôzne vzdialené predmety môžu tak vaše oči potrebovať rôzne silné dioptrie.

V minulom storočí by vám lekár predpísal okuliare na čítanie na približne 30–40cm vzdialenosť a podľa potreby druhé na diaľku s návrhom ich striedania podľa typu činnosti. Prípadne by odporučil tzv. bifokálne sklá s viditeľným predelom s vrchnou časťou na diaľku a spodnou na čítanie. Toto riešenie dnes napriek cenovej dostupnosti vyhovuje len niektorým. Väčšina ľudí v produktívnom veku totiž potrebuje rýchlo vnímať všetky vizuálne informácie, a teda vidieť ostro na rôzne vzdialené predmety – od klávesnice počítača, cez monitor, palubnú dosku vozidla, diskutujúceho klienta, informačnú tabuľu, až po výhľad na hory.

Účinným riešením je voľba multifokálnych šošoviek (nazývaných tiež progresívne), v ktorých sa postupne zhora nadol plynule mení dioptria. Zároveň sa tým stráca rušivý skok obrazu známy pri bifokáloch. Výber vhodného typu multifokálov závisí od správnej identifikácie vašich potrieb. INTERIÉROVÉ A KANCELÁRSKE MULTIFOKÁLY sú vhodné pre všetkých, ktorí sa nachádzajú prevažnú časť dňa vo vnútri. Pracujú za stolom, za pultom, často čítajú, intenzívne používajú počítač, jednajú s klientmi, pohybujú sa v rámci menších miestností a pri väčšine denných aktivít uprednostňujú komfortne široké zorné pole pri pohľade na blízke a stredné vzdialenosti.

MULTIFOKÁLY NA CELODENNÉ NOSENIE
vyriešia nepohodu spojenú so striedaním 2 okuliarov na diaľku a do blízka. Sprostredkujú ostré videnie na všetky vzdialenosti, zabezpečia vysoký vizuálny komfort pri pobyte vonku aj vo vnútri. Pokiaľ sa pohybujete hlavne vonku alebo v priestoroch veľkých hál, šoférujete a len príležitostne sa venujete čítaniu, administratíve a práci na počítači, potom sú „univerzálne“ celodenné multifokály pre vás ako stvorené. Prvé multifokálne okuliarové šošovky vyvinula francúzska spoločnosť Essel v roku 1959. Ďalší svetoví výrobcovia ju nasledovali a postupne uvádzali vylepšované generácie. Príležitosť predstaviť ich výhody na Slovensku nastala až v roku 1990. Záujem o ne však trpel pre vysokú cenu a tiež pre informačný deficit počas 4 dekád „technologického embarga“. Rozdiel v pôžitku zo vtedajších a dnešných multifokálov je závratný. Dal by sa prirovnať k zážitku z filmu na staručkej VHS kazete a dnešnom Blue Ray disku.

O progres v technológiách sa za posledných 20 rokov nesporne zaslúžilo Japonsko. Z optickej branže treba spomenúť firmu HOYA, laickej verejnosti známu viac vďaka fotoaparátom zn. Pentax a optickým filtrom zn. HOYA. Je držiteľom mnohých ocenení za prínos pre odbory očnej a fotografickej optiky, očnej chirurgie a zobrazovacej techniky. Divízia očnej optiky sa už 70 rokov špecializuje na vývoj a výrobu okuliarových šošoviek najvyššej kvality, používa najnáročnejšie procesy nanášania povrchových úprav a svoje produkty neustále technicky zdokonaľuje s cieľom sprostredkovať užívateľom maximálny komfort.

Prínos multifokálnej šošovky spočíva v neviditeľnom progresívnom „koridore“ tvaru presýpacích hodín, po ktorom váš zrak spontánne „kĺže“ pri vertikálnych pohyboch očí a hlavy. Vaša dioptria na diaľku sa tak smerom nadol mení na dioptriu na sledovanie TV, monitora, klávesnice, … až po najsilnejšiu dioptriu na čítanie. Ako prirodzene a bez obmedzení sa vám cez jednotlivé zóny pozerá, závisí od použitej technológie
a know-how samotného výrobcu. S náročnosťou technológie prirodzene rastie cena šošoviek. Treba však povedať, že správny výber nemusí nevyhnutne znamenať zakúpenie najdrahšieho páru šošoviek. Na výber sú multifokály z nasledovných skupín.

Štandardné (konvenčné) multifokály na celodenné nosenie spoľahlivo poslúžia každému, kto stojí pred výberom svojich prvých multifokálov a jeho oči potrebujú na čítanie len o 0,50 až 2,00 dioptrie viac než na diaľku. Veľmi dobré výsledky sú dosahované pri najnovších šošovkách AMPLITUDE (Hoya) dostupných v optikách v cene od 130 € / pár. Pomer ceny a užívateľského komfortu tu jednoznačne hrá v prospech klienta. Pri bočných pohľadoch mimo užší progresívny koridor však treba akceptovať mierne skreslenie obrazu (viď horný obrázok), ktorého vnímanie sa po krátkom návyku stráca.

Zdokonalené multifokály na celodenné nosenie – SUMMIT (Hoya) – posúvajú bežne dostupný štandard bližšie k dokonalosti v maloobchodnej cene od 200 € / pár (vrátane povrchových úprav). Vylepšenie spočíva v širšej zóne na čítanie a na strednú vzdialenosť, vyššej stabilite obrazu. V roku 2010 patrili šošovky Summit k najpredávanejšiemu typu multifokálov značky Hoya.

Individualizované multifokálne šošovky – sú dielom úplne novej tzv. Freeform technológie a prinášajú donedávna nepoznané užívateľské výhody. Kým technológia výroby predošlých 2 kategórií spočíva v opracovaní polotovarov zohľadňujúcich priemerné fyziognomické parametre populácie, dizajn individualizovaných šošoviek sa začína „rodiť“ až po zmeraní a zadaní osobných parametrov očí, tváre a rámu ich budúceho nositeľa. Šošovky s individuálnym výbrusom progresie na prednej alebo zadnej strane majú miesto v ponuke mnohých výrobcov. Produktová rada HOYALUX iD však predstavuje jediné s integrovaným výbrusom na oboch plochách šošoviek, ktoré naviac zohľadňujú aj informácie o vašom životnom štýle a pravidelných aktivitách. Vďaka neuveriteľnej stabilite obrazu (aj pri rýchlych pohyboch oka), eliminácii bočného skreslenia a širokému zornému poľu nesporne splnia očakávania aj najnáročnejších užívateľov. Sú dostupné v 2 prevedeniach – LifeStyle a MyStyle – od 290 € do 600 € / pár v závislosti od stupňa individualizácie.