Danae Vision

Blížite sa k päťdesiatke a zhoršil sa vám zrak?

Nevidíte malé písmená? Čítate lepšie po oddialení textu? Buďte pokojní, tento pocit zdieľate s väčšinou ľudí po štyridsiatke. S vekom klesá elasticita všetkých tkanív ľudského tela. Uvoľnenie očných svalov zhoršuje schopnosť zaostrovania na rôzne vzdialené predmety. Na tento stav – odborne nazývaný presbyopia – však existujú účinné riešenia.

Bifokály? Okuliare s viditeľným predelom šošovky?

Nie, bifokály so zónou len na čítanie a na diaľku patria do minulého storočia. Dnes potrebujete rýchlo a plynule striedať pohľad na rôzne vzdialené predmety – od klávesnice počítača, cez monitor, „palubnú dosku“ vozidla, diskutujúceho klienta, informačnú tabuľu, až po výhľad z okna. Čím bližšie sa pozeráte, tým väčšiu dioptriu (v plusovom smere) vaše oči potrebujú. Riešením dneška sú multifokálne šošovky (nazývané tiež progresívne). Uvidíte s nimi ostro na všetky vzdialenosti.

V čom je tajomstvo multifokálov?

Podstata spočíva v neviditeľnom progresívnom „koridore“ tvaru presýpacích hodín, po ktorom váš zrak spontánne „kĺže“ pri zvislých pohyboch očí a hlavy. Vaša dioptria sa tak klopením zraku mení na dioptriu na sledovanie televízie, monitora, klávesnice, … až po najsilnejšiu dioptriu v spodnej časti okuliarov na čítanie.

Budete si vedieť na ne zvyknúť?

Určite áno. Ako prirodzene a bez obmedzení sa vám bude cez jednotlivé zóny pozerať, závisí od použitej technológie a samotného know-how výrobcu. Kvalita vášho videnia však bude na zásadne inej úrovni. S náročnosťou technológie prirodzene rastie i cena šošoviek.

Ako sa v ponuke orientovať?

Základné (konvenčné) multifokály začínajú na úrovni od 130 € / pár. Pri bočných pohľadoch však treba akceptovať mierne skreslenie obrazu. Uznávaný štandard a väčší komfort predstavujú tzv. zdokonalené multifokály v cene od 200 € / pár.

Takmer prirodzené videnie prinášajú individuálne multifokálne šošovky PanoraMAX, ktoré sú novinkou na našom trhu v uvádzacej cene od 250 € / pár. Sú vyrábané novou Freeform technológiou v zahraničnej licencii a spĺňajú tie najprísnejšie optické kritériá. Vďaka skvelej stabilite obrazu, eliminácii bočného skreslenia, širokému zornému poľu a individualizácii uspokoja aj veľmi náročného užívateľa. Zároveň garantujú ostré videnie vo všetkých pohľadových rovinách. (viď. obrázky)

 

Väčšina užívateľov okuliarov rieši v prvom rade okuliarový rám, jeho módnosť, značku. Stále nevenujú dostatočnú pozornosť tomu najdôležitejšiemu – výberu vhodných okuliarových šošoviek, ktoré môžu znamenať lepšiu kvalitu vášho života.

 

2 Odpovede

  1. Aky je rozsah jednej sosovky dioptrii u multifokalnych sosovkach?
    Moze byt rozsah – nablizko +6.5 dioptrii a do dialky +3 dioprie. Mozu sa vsadit do aj do uzkeho ramu,

    1. Dioptrický rozsah multifokálov Panoramax je od -10,00dpt. do +7,50dpt. (dioptria do diaľky). Dioptria do blízka môže byť až o 3,50 dpt. vyššia od uvedeného rozsahu.
      Výška rámu by mala byť väčšia ako 24mm, takže je ich možné osadiť aj do veľmi úzkeho rámu.